Na wstępie wyjaśnijmy czym jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to poważna choroba zakaźna a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez bliski i długotrwały kontakt z wydzieliną z gardła chorego lub nosiciela. Choroba jest efektem przeniknięcia organizmów zwierzęcych lub roślinnych do organizmu ludzkiego za pośrednictwem krwi, z miejsc skażonych w trakcie urazu czaszki, lub w wyniku przejścia poważnego zapalenia ucha czy zapalenia zatok.
Objawy choroby takie jak, wysoka gorączka, kaszel, drgawki, często bóle mięśni, karku, bóle głowy czy wymioty spowodowane ciągłymi nudnościami, mimo iż należą od wielu czynników takich jak przyczyny zapalenia, wiek chorego,należy bezwzględnie leczyć w szpitalu. Oczywiście każdy z chorych może mieć inne objawy, czy stopień ich nasilenia, co zależy od wieku chorego a przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.
Podstawą do postawienia rozpoznania jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego pobranego podczas punkcji lędźwiowej. Płyn ten jest poddany analizie pod kątem ilości i rodzaju obecnych w nim krwinek, analizie chemicznej oraz mikrobiologicznej, celem identyfikacji drobnoustroju.
Samo podejrzenie zapalenia jest już wskazaniem do hospitalizacji. W trakcie leczenia szpitalnego. U pacjent w trakcie pobytu przeprowadzane są podstawowe badania krwi takie jak morfologia, parametry wydolności wątroby i nerek, następnie posiew moczu i materiału z dróg oddechowych. W niektórych przypadkach wykonywana jest również tomografia komputerowa głowy, lecz tylko jeśli u pacjenta występowały takie objawy jak drgawki czy zaburzenia świadomości. Gdy mamy już pełen obraz wyników – choremu podane zostaną dożylnie leki przeciwzapalne oraz przeciw-obrzękowe, a w przypadku zapalenia o podłożu bakteryjnym podawane są antybiotyki. Chory by całkowicie wrócić do zdrowia, po powrocie ze szpitala powinien pozostać w domu, i bezwzględnie leżeć w łóżku przez minimum 2 do 3 tygodni.