Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy jest to forma odtruwania organizmu z alkoholu, pozwalająca na samooczyszczenie organizmu z toksycznych związków i nawodnienie go za pomocą elektrolitów podawanych dożylnie. Przez kroplówkę pacjentowi aplikuje się również witaminy, aby wzmocnić organizm.
Detoks alkoholowy ma przede wszystkim na celu przerwanie ciągu alkoholowego i poprzez odpowiednią farmakoterapię, wspomożenie pacjenta w radzeniu sobie z głodem biochemicznym i związanym z nim zespołem abstynencyjnym. Osoba od dłuższego czasu przyjmująca alkohol regularnie i w znacznych ilościach, w momencie zaprzestania jego spożywania, odczuwa nieprzyjemne skutki, zarówno psychiczne jak i fizyczne, między innymi zaniepokojenie, stany lękowe, bezsenność, rozdrażnienie, bóle całego ciała czy zaburzenia pracy serca.
Początkowy etap detoksu, tak zwane odtruwanie, jest najtrudniejszym dla pacjenta momentem w procesie detoksykacji. Niezbędna jest fachowa pomoc lekarska, a także zapewnienie optymalnych warunków dla walki z głodem alkoholowym. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i nie wolno porównywać chorego do innych osób – bowiem każdy organizm radzi sobie z odstawieniem inaczej i to, że ktoś przechodził cały proces bardzo ciężko, nie znaczy że inna osoba będzie miała podobne problemy.
Aby ułatwić pacjentowi przejście przez odtruwanie, często stosuje się farmakoterapię wspomagającą, polegającą na podawaniu choremu leków, między innymi przeciwbólowych, nasennych czy uspokajających. Ważne jest dobre rozłożenie całego procesu w czasie, gdyż, aby prawidłowo oczyścić organizm i doprowadzić go do trzeźwości, nie należy się spieszyć. Niekorzystne dla zdrowia jest odtruwanie ekspresowe!
Odtrucie nie kończy detoksu alkoholowego. Po oczyszczeniu organizmu, pacjent musi wykazać się silną wolą i zachować abstynencję pod okiem opiekujących się nim lekarzy, przejść terapię i spokojnie zastanowić się nad dalszymi działaniami. Sam detoks nie leczy chorego, pomaga mu jedynie oczyścić organizm i umożliwić rozpoczęcie terapii uczącej życia w trzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *